• Projekt promujący czytelnictwo w klasach I

•

Ocena projektu promującego czytelnictwo w klasach I realizowanego w roku szkolnym 2020/2021 w miesiącach październik -maj.

Celem projektu było min. rozbudzanie zainteresowań czytelniczych, wyrabianie nawyku korzystania z bogactwa literatury pięknej w dobie rozwoju techniki komputerowej, rozwijanie wyobraźni i umiejętności ekspresyjnego wyrażania własnych przeżyć oraz przekonać dzieci, że słowo drukowane we współczesnym świecie może dostarczyć najmłodszym wielu niezapomnianych wrażeń, może być źródłem radości, kreatywności oraz integracji.

• Uczniowie rozpoczęli swoje spotkanie z czytaniem od przygotowania klasowych kącików ciekawej książki . W klasach pojawiły się wystawy poświęcone wybranym pozycjom i twórcom literatury dziecięcej.
          • Tworzyli imienny zeszyt czytania ,,Wzorowy czytelnik” w którym przez 2 tygodnie

w miesiącu w domu czytali przez 10 – 15 minut, a rodzic potwierdzał to podpisem oraz wystawiał ocenę. Jeśli dziecko nie umiało czytać lub było zmęczone czytał rodzic. Forma ta sprzyjała umacnianiu więzi oraz umożliwiała wspólne spędzanie czasu dziecka z rodzicem.

• Z pomocą rodziców wykorzystaliśmy narzędzia cyfrowe i informatyczne:

- W formie zdalnej zorganizowaliśmy wystawę pt.: Moja pierwsza książka z biblioteki”. Utworzyliśmy prezentację multimedialną dziecięcych prac w programie genially.

- Dzieci wzięły udział w konkursie recytatorskim ,,Wiosna, wiosna, wiosna ach to ty…”

• W lutym odbyło się uroczyste pasowanie na czytelników, podczas którego pierwszoklasiści poznali regulamin korzystania z biblioteki, otrzymali pierwszą książkę oraz poznali historię tworzenia pierwszych książek.
          • Przez cały czas odbywania projektu odbywało się ,,Wspólne czytanie” w klasach przez nauczycieli i rodzica.
          • Odbywały się spotkania z lekturą, czyli dzieci reklamowały przeczytane przez siebie książki lub lektury. Uczniowie wykonywali ilustrację w formie plakatu, rysunku, krzyżówki, zagadki i w kilku zdaniach uzasadniały wybór polecanej książki. Organizowane były wystawy prac na korytarzu szkolnym i w salach lekcyjnych.
          • Udział w konkursie recytatorskim ,,Poezja dla mamy i taty”, jak również krótki program artystyczny na zakończenie roku szkolnego pozwolił uczniom angażować się w odgrywanie małych scenek teatralnych.
          • W maju ostatnim elementem projektu czytelniczego było rozwijanie talentu pisarskiego. Dzieci tworzyły wiersze i opowiadania wzbogacone własnymi ilustracjami.

Z utworzonych prac powstała tablica twórczości literackiej pierwszoklasistów.

Ewaluacja projektu była realizowana na bieżąco poprzez obserwację działań dzieci, prac plastycznych, znajomości wiedzy, udziału w konkursach, rozmowy z nauczycielami, rodzicami i dziećmi.

Na koniec projektu przygotowałam ankietę dla rodziców uczniów klasy 1d. Z ankiety wynika, że program realizowanego projektu czytelniczego był znany wszystkim rodzicom. Proponowane zadania w projekcie były motywujące do czytania książek,  ciekawe, rozwijające wyobraźnię i angażujące do kreatywnej pracy. Przygotowywały uczniów do trudniejszych zadań i zachęcały do zrobienia czegoś własnego. Stanowiły bazę do pokonywania stresu przed wystąpieniem przed innymi.

Rodzicom najbardziej  w projekcie podobało się:

- czytanie razem z dzieckiem i ocena, którą wystawia rodzic

- tworzenie reklam ciekawych książek

- pisanie opowiadań, wierszy

- zaangażowanie dzieci.

Większości rodzicom projekt podobał się w całości i nic by w nim nie zmieniali.

Dzieci chętnie realizowały proponowane zadania, pracowały z zaangażowaniem przy tworzeniu plakatów, krzyżówek, zagadek, wierszy, opowiadań, brały udział w konkursach, chętnie czytały z rodzicami i wypożyczały książki z biblioteki. Projekt czytelniczy okazał się bardzo ciekawym i przydatnym działaniem edukacyjnym, w które zaangażowało się wielu uczniów, nauczycieli i rodziców, a jego cel został osiągnięty.