• Kiedy warto udać się do psychologa?

•

Bardzo prosimy rodziców o wcześniejsze umawianie się na konsultacje ze specjalistami w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej poprzez portal Librus. W momencie wcześniejszego nieumówienia się na spotkanie, konsultacje mogą nie dojść do skutku, ze względu na wcześniej zaplanowane działania w szkole.

Kiedy warto udać się do psychologa?

1. Uczeń, gdy:
          • ma poczucie, że nikt Go nie rozumie;
          • czuje się samotny, odosobniony;
          • ma trudności w szkole z nauką lub w kontaktach z rówieśnikami;
          • nie czuje się w szkole bezpiecznie (jest zastraszany lub dyskryminowany);
          • ma problem i nie wie jak go rozwiązać;
          • w jego domu rodzinnym dzieje się coś, co utrudnia mu funkcjonowanie;
          • chciałby z kimś porozmawiać.

• Rodzic, gdy:
          • nie radzi sobie z dzieckiem w domu lub zauważa negatywne przejawy jego zachowania;
          • trzeba współpracować, aby pomóc dziecku w problemach w szkole oraz poza nią;
          • chciałby lepiej zrozumieć swoje dziecko;
          • nie rozumie emocji, które pojawiają się w kontakcie z dzieckiem;
          • trzeba stworzyć odpowiednie warunki do nauki, rozwoju dziecka.

•  Nauczyciel, gdy:
          • doświadcza trudności z uczniem;
          • zauważa konflikt między uczniami lub gdy dostrzega  problemy w funkcjonowaniu ucznia;
          • potrzebuje konsultacji celem wspierania rozwoju ucznia, określenia form pomocy psychologiczno – pedagogiczne;

Jakimi metodami posługuje się psycholog?

Psycholog szkolny:

• prowadzi obserwację, słucha, rozmawia;
          • przeprowadza badania i działania diagnostyczne uczniów;
          • uświadamia mechanizmy działania, podpowiada jak można lub jak należy coś zmienić, ale NIE ZMIENIA nikogo;
          • nie prowadzi terapii długoterminowej – w razie potrzeby wskazuje miejsce, gdzie można szukać dalszej pomocy.

UWAGA!!

Psychologa szkolnego obowiązuje tajemnica zawodowa! Psycholog jest zobowiązany do poufności i dyskrecji ujawnianych informacji, z wyjątkiem sytuacji zagrożenia życia i zdrowia.

Gdzie?

Gabinet psychologa szkolnego znajduje się na III piętrze w nowym budynku szkoły.