• Fizyczna i chemiczna natura koloru - pokazy naukowe 24.11.2021r.

          • We środę 24 listopada 2021r. odbyły się drugie zajęcia z cyklu pokazów naukowych w naszej szkole. Uczniowie klas 4 i 5 spojrzeli na świat oczami innych zwierząt, dowiedzieli się kto i dlaczego ma najlepsze oczy w przyrodzie, oraz co z tym wszystkim ma wspólnego malarz Monet.

            Z wykorzystaniem profesjonalnych wskaźników pH, kolorowych i barwnych reakcji uczniowie spojrzeli na światło z innej strony. Z pomocą doświadczeń i eksperymentów uczestnicy pokazów mogli dowiedzieć się czy świat mógłby istnieć bez kolorów oraz czy istnieją kolory, których nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić. Barwne reakcje i procesy pozwoliły zbadać oraz zrozumieć funkcję barw w przyrodzie i przybliżyć fizyczną naturę światła oraz odpowiedzieć na pytanie co jest nad kolorem fioletowym, a pod kolorem czerwonym.

            Zajęcia przeprowadziła firma „Pokazy bez Skazy” współpracująca z Fundacją Nadwiślańskiego Uniwersytetu Dziecięcego. Pokazy w całości sfinansowane zostały ze środków zgromadzonych przez Radę Rodziców naszej szkoły.

            W planach dla klas 1-3 mamy kolejne bardzo klimatyczne pokazy przenoszące uczestników w świat wyjątkowo niskich temperatur, gęstości czy objętości w najbliższy wtorek i czwartek 7 i 9 grudnia br. Szczegółowy harmonogram zajęć dla poszczególnych klas podamy niebawem.

            Gorąco zapraszam!

            Grzegorz Chwiłoc-Fiłoc

            Przewodniczący Rady Rodziców

          • Nie badz sknera kup pampera

          • Nasza Szkoła po raz kolejny przyłacza się do akcji "Nie bądź sknera kup pampera"Zbiórka rzeczy rozpoczyna się 7 grudnia a zakończy 16 grudnia.  W przedsionku szkoły będzie wystawiony karton do którego wkładamy rzeczy. Zapraszamy wszystkich do udziału.

          • PODSUMOWANIE LISTOPADOWYCH OBCHODÓW - NIEPODLEGŁA W SP1 ORAZ WYNIKI KONKURSÓW

          • Narodowe Święto Niepodległości jest ważnym dniem w kalendarzu każdego Polaka.

            Już 3 listopada klasa 5b wraz z wychowawcą panią Edytą Maciejską wybrała się na cmentarz w Markach, aby zapalić znicze pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza w celu uczczenia pamięci za tych, którzy poświęcili życie dla Ojczyzny. Uczniowie zapalili znicze i posprzątali groby także swoich bliskich.


            Począwszy od 4 listopada odbywały się konkursy o tematyce patriotycznej: recytatorski „W hołdzie Ojczyźnie”, plastyczny na gazetkę klasową, plakat lub lapbooka, projekt multimedialny oraz Życzenia dla Polski.

            Atmosferę obchodów Święta Niepodległości w naszej szkole dało się wyczuć już kilka dni przed 11 Listopada, kiedy na szkolnych korytarzach oraz w salach lekcyjnych zaczęły pojawiać się okolicznościowe gazetki i biało-czerwone ozdoby przygotowywane przez uczniów i nauczycieli. 10 listopada - w przeddzień Święta Niepodległości mogliśmy założyć kotyliony oraz odśpiewać Mazurka Dąbrowskiego (także zdalnie 😊).

            Dziękujemy za zaangażowanie wszystkich uczniów oraz nauczycieli. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!


            Wyniki_konkursow.pdf


          • Tydzień Świadomości Dysleksji

          • W dniach 22-26 XI 2021 obchodziliśmy Tydzień Świadomości Dysleksji. Z tej okazji został zorganizowany konkurs ,, Zwierzę z trudnością ortograficzną”. Zwycięzców wyłoniliśmy w dwóch kategoriach wiekowych kl.1-2 oraz kl.3-6.

            Pani Dyrektor Agnieszka Gawkowska przyznała również nagrodę specjalną.

            W klasach 1-2

                   Budziszewska Nina  2d – Nagroda Dyrektora

            I miejsce

                   Potrzebowska Kasia 2d

                   Podwysocki Gustaw 1a

            II miejsce

                   Zakrzewska Emilia 2c

                    Dzięcioł Emilia 2a

            III miejsce

                    Malinowska Anna 2d

                     Ruta Tymon 2d

            W klasach 3-6

            I miejsce

                   Podwysocki Mieszko 3a

            II miejsce

                    Krzyżanek Filip 4d

            III miejsce

                   Cembrzyńska Oliwia 4b

            W środę 1XII2021r. Dyrekcja Szkoły odwiedzi poszczególne klasy i wręczy wszystkim uczestnikom dyplomy i upominki .

        • szopka bożonarodzeniowa
          • Konkurs plastyczny dla klas 2 ,,Na najpiękniejszą kartkę bożonarodzeniową’’

          • Regulamin szkolnego konkursu

            plastycznego dla klas 2 

            ,,Na najpiękniejszą kartkę bożonarodzeniową’’

             

            Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, czas radości, miłości, wspólnego kolędowania. Ze świętami związanych jest wiele tradycji. Jedną z nich jest wysłanie kartek świątecznych. Najpiękniejsze z nich to te własnoręcznie wykonane, ozdobione różnymi technikami.

            Celem konkursu jest szeroko pojęta edukacja plastyczna i kulturowa.

            Konkurs ma także sprzyjać pobudzeniu wyobraźni oraz kultywowanie tradycji w okresie Świąt Bożego Narodzenia, a także wyrażanie nastroju i uczuć związanych ze świętami.

            1.  Konkurs przeznaczony jest dla wszystkich chętnych dzieci z klas drugich.

                   Każdy uczestnik może wykonać jedną pracę konkursową.   Kartkę nie podpisujemy (dane uczestnika konkursu dołączmy do koperty)

            i nie wypisujemy życzeń.

             

            2.  Ocena
            -  staranność i pomysłowość wykonania, 
            -  atrakcyjność plastyczna pracy.

            3.  Termin składania prac – 9 XII 2021 r. (do wychowawców poszczególnych oddziałów).

            4.  Przewidywane są nagrody rzeczowe.  Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 10 grudnia, a wyniki zostaną podane do wiadomości publicznej na stronie internetowej szkoły.

            5. Nagrody dla Laureatów konkursu zostaną wręczone po ustaleniu dogodnego terminu.

             

            Organizatorami konkursu są wychowawcy klas:

             2 D – Katarzyna Pawlak

             2E – Karolina Worońko.

          • Szkoła Myślenia Pozytywnego

          • W roku szkolnym 2021/2022 nasza szkoła bierze udział w autorskim, certyfikowanym programie: Szkoła Myślenia Pozytywnego, stworzonym przez Instytut Edukacji Pozytywnej. Głównym celem programu jest promocja i profilaktyka zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży oraz nauka jak dbać o dobrostan psychiczny, co na niego wpływa i jak on wpływa na funkcjonowanie. Uczniowie wspólnie będą się uczyć jak dbać o samych siebie i innych, jak radzić sobie ze stresem czy lękiem.

            W ramach zadań zawartych w programie SMP na październik, uczniowie dwóch klas trzecich i siódmej wykonali prace plastyczne na temat samorozwoju. Przed nami kolejne zadania do wykonania na każdy miesiąc.

            Koordynator: Agnieszka Madejak

          • Mechanika płynów - o zachowaniu gazów i cieczy

          • We środę 17 listopada 2021r. odbyły się pierwsze zajęcia z cyklu pokazów naukowych w naszej szkole. Uczniowie klas 6, 7 i 8 z pomocą licznych doświadczeń i eksperymentów poznawali właściwości otaczających nas płynów. Zaprezentowane zostały wyjątkowe właściwości wybranych cieczy i gazów. Młodzież mogła dowiedzieć się co mają ze sobą wspólnego aerodynamika i hydraulika oraz zapoznać się z narzędziami wykorzystywanymi do rozwoju techniki rakietowej, kosmonautyki czy lotnictwa.

            Zajęcia przeprowadziła firma „Pokazy bez Skazy” współpracująca z Fundacją Nadwiślańskiego Uniwersytetu Dziecięcego. Pokazy w całości sfinansowane zostały ze środków zgromadzonych przez Radę Rodziców naszej szkoły.

            W planach mamy kolejne pokazy dla klas 4 i 5 dotyczące fizycznej i chemicznej natury kolorów w najbliższą środę 24 listopada br. Szczegółowy harmonogram zajęć dla poszczególnych klas podany zostanie niebawem.

            Gorąco zapraszam!

            Grzegorz Chwiłoc-Fiłoc

            Przewodniczący Rady Rodziców

          • Spotkanie z panią policjantką

          • Dnia 29.10.2021r. w naszej szkole odbyło się spotkanie pani podinspektor

            Wioletty Zychnowskiej z Komendy Powiatowej Policji w Wołominie,

            z uczniami klas siódmych i ósmych. Podczas prelekcji pani podinspektor

            omówiła rodzaje zagrożeń i uzależnień z jakimi mogą zetknąć się uczniowie

            np. cyberprzemoc, narkotyki, alkohol, papierosy, napoje energetyczne, samookaleczenia, próby samobójcze…

            Podczas spotkania zostały wyczerpująco omówione konsekwencje prawne, odpowiedzialność młodych ludzi za popełnione czyny. Uczniowie z uwagą wysłuchali treści przekazanych przez p. podinpektor,  jak również  zadawali pytania.

        • wizytówka Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków
          • Warsztaty klasy 3c

          • Październik to czas, kiedy niektóre ptaki odleciały już od nas do ciepłych krajów. Jak przebiegały ich trasy, ile kilometrów pokonały, gdzie znalazły swój nowy dom? Na te i inne pytania odpowiedział uczniom klasy 3c zaproszony gość- wielki pasjonat przyrody Pan Bartek Smyk. Na zakończenie spotkania uczniowie dostali pamiątkowe znaczki oraz mieli okazję podzielić się swoją wiedzą na temat ptaków i ich migracji.

            Dziękujemy mamie Zosi i Mateusza za pomoc w organizacji spotkania.

          • Jesienna wycieczka klas 6a i 6b

          • Nowa galeria Jesienna wycieczka klas 6a i 6b została dodana do albumu fotograficznego

            Zamknijcie oczy. Wyobraźcie sobie miasteczko zanurzone pośród jesiennych, żółtoczerwonych wzgórz, ze słonecznym wiatrem na bulwarach nadwiślańskich i zapachem lawendy na rynku. To Kazimierz Dolny! 22 października nie widzieliśmy słońca w Markach. Bowiem wyruszyliśmy wczesnym rankiem, a na godzinę 19.00 czekali na nas rodzice pod szkołą. Już samo położenie Kazimierza jest baśniowe. Miasteczko ma tyle atrakcji, że moglibyśmy tam zostać na parę dni. Naszą wizytę zaczęliśmy na rynku otoczonym zabytkowymi kamienicami Tu poznaliśmy historię tego miasta. Od razu naszą uwagę przykuła widniejąca na środku kilkusetletnia studnia. Podczas zwiedzania nadziwić się nie mogliśmy, że na każdym kroku można kupić koguty … z ciasta. A wzięło się to stąd, że dawno temu diabeł przelatywał nad Kazimierzem i wyjątkowo spodobała mu się ta zielona okolica. Niestety zżerał cały drób z miasta. Aż został się jeden kogut. Bał się diabła, więc schował się w pobliskiej jaskini. Diabeł wyruszył na jego poszukiwania, a w tym czasie zakonnice pokropiły jego kryjówkę. Jak wrócił, nie mógł znieść zapachu wody święconej, więc wyprowadził się z miasta. A kogut dumnie przechadzał się przez kazimierski rynek. Następnie zmierzaliśmy w kierunku zamku i wyżej położonej baszty. Pięciominutowy spacer pod górę naprawdę opłacał się, ponieważ widoki stamtąd są przepiękne. Od ośmiu wieków twierdza pilnuje miasteczka. Wchodzimy na dziedziniec i zwiedzamy każdy zakątek po kolei. Dalej dla ciekawskich jest zejście do piwnic, gdzie można zobaczyć wyjątkowe wystawy. Oczywiście nie zapomnieliśmy wejść na taras widokowy, z którego pięknie widać okolicę z doliną Wisły. Dalej udajemy się na basztę. Wysokość wieży to 20 metrów i z tego miejsca także jest co oglądać. Widoki są nawet lepsze niż te z zamku. Ponoć przy dobrej widoczności można zobaczyć stąd Góry Świętokrzyskie. Po opuszczeniu zabytkowych murów i powrocie do rynku przeszliśmy się jeszcze bulwarem nadwiślańskim, który jest uroczym miejscem na spacery. Ważnym punktem naszej wycieczki był również odpoczynek i posiłek w jednej z kazimierskich restauracji. Będąc w Kazimierzu grzech nie skorzystać z eko-busików, które zawiozły nas pod Wąwóz Korzeniowy Dół. To miejsce nas zachwyciło i pozwoliło wybrykać się wśród tajemniczych korzeni wydzierających się z brzegów wąwozu. Niezwykły to dół o długości około 700 metrów przeniósł nas w krainę trochę mroczną, ale przede wszystkim magiczną. Ostatnią atrakcją był rejs po Wiśle. Była to niepowtarzalna godzina. Już z nostalgią, trochę zmęczeni oglądaliśmy panoramę miasta i leśne wzgórza lubelskiej przyrody. Wspomnienia zostaną, do widzenia Kazimierzu!

        • Stypendia szkolne
          • Stypendia szkolne

          • Rodzice uczniów, którzy składali wnioski o stypendia szkolne, proszeni są o odbiór decyzji u pedagoga szkolnego.

          • Szlakiem bohaterów Kamieni na szaniec - edukacyjna wycieczka do Warszawy

          • Nowa galeria Szlakiem bohaterów Kamieni na szaniec - edukacyjna wycieczka do Warszawy została dodana do albumu fotograficznego

            Szlakiem bohaterów Kamieni na szaniec - edukacyjna wycieczka do Warszawy30 września kl. 7c oraz klasa 7g pod opieką wychowawczyń p. A. Sadownik, p. O. Żero oraz M. Przyłuską w nietypowy sposób rozpoczęła przygotowywania się do pracy z lekturą pt. Kamienie na szaniec. Wycieczka do stolicy miała konkretny cel: przybliżyć uczestnikom najważniejsze wydarzenia z życia Zośki, Rudego i Alka z książki Aleksandra Kamieńskiego, ich ideały i dramaty, jak również obraz życia w okupowanej Warszawie. Choć pogoda nie dopisała, co tegorocznej jesieni raczej nie dziwi, alternatywa objeżdżania zakątków miasta autokarem z panem przewodnikiem okazała się fascynującą przygodą.Pierwszym punktem wędrówki szlakiem bohaterów Kamieni na szaniec był Cmentarz Powązki Wojskowe, gdzie w słynnej kwaterze Brzozowych Krzyży spoczywają Zośka, Rudy, Aleks oraz sam autor książki.Grupa odwiedziła konkretne miejsca związane z wydarzeniami przedstawionymi w lekturze:- Liceum im. Stefana Batorego, szkołę, do której chodzili bohaterowie, żywe miejsce zawiązywania się przyjaźni.- Aleję Szucha i Mauzoleum Walki i Męczeństwa, upamiętniające prowadzone w nieludzki sposób przesłuchania więźniów, m.in. przez używanie narzędzi tortur czy zakładanie im masek gazowych, w których się dusili, przy jednoczesnym zagłuszaniu krzyku maltretowanych optymalną skalą dźwięku radia.- Miejsca związane z akcjami sabotażowymi i dywersyjnymi, min. dawne zakłady fotograficzne, w których wybijano szyby na znak pogardy dla wystawiania w gablotach zdjęć umundurowanych Niemców; pomnik Mikołaja Kopernika, ze zwróceniem uwagi na śruby, które Alek odkręcił pod nosem Komendy Głównej, celem odsłonięcia polskiego napisu ukrytego pod hitlerowską płytą; pl. Piłsudskiego. Akcja pod Arsenałem - przejście śladami akcji pod kryptonimem Meksyk II, podczas której odbito Rudego.- Muzeum Więzienia Pawiak, gdzie przetrzymywany był Rudy. Odsłuchane w tym miejscu nagrania grypsów (ukrytych wiadomości przemycanych przez więźniów) najbardziej zapadły w pamięć zwiedzającym. Odczyty wyznań skazanych wprawiły uczestników wycieczki w osłupienie. Reakcja grupy była najwymowniejszym dowodem autentycznego przeżycia dramatów doświadczanych przez Polaków w czasie okupacji.- Kończący wycieczkę przejazd autokarem na dworzec był okazją do wymiany spostrzeżeń i refleksji. Natomiast powrotna podróż autokarem do Marek wprawiła uczniów w wesoły nastrój i pełne humoru dyskusje typowe dla nastolatków cieszących się swobodą i młodzieńczą beztroską podczas integracyjnych wyjazdów.