• Choinka
            • Życzenia świąteczne

•                                                                            „Cicha noc, święta noc,

pokój niesie ludziom wszem…”

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia

pragniemy przesłać najserdeczniejsze życzenia.

Niech spłynie na Was Pokój Betlejemskiej Nocy,

anielskie „Gloria…” niechaj zabrzmi i ukołysze kolędą,

a Boże Dziecię pobłogosławi

wszelakim dobrym zamierzeniom i działaniom.

W ten cudowny czas miejcie Państwo

poczucie wszechogarniającej MIŁOŚCI

Boga do człowieka, i niechaj ta Miłość

pozostanie z nami wszystkimi na wszystkie dni nadchodzącego Nowego Roku!!!

Życzą

Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i Uczniowie

Szkoły Podstawowej nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego w Markach

• Bardzo klimatyczny pokaz - o temperaturze słów kilka. Pokazy naukowe 7 i 9 grudnia 2021r.

• We wtorek i czwartek 7 i 9 grudnia 2021r. odbyły się kolejne zajęcia z cyklu pokazów naukowych w naszej szkole. Uczniowie klas 1-3 zostali zabrani w świat wyjątkowo niskich temperatur, gęstości i objętości. Uczestnicy pokazów badali właściwości suchego lodu (-78,5 C) oraz ciekłego azotu (-198,5 C), obserwowali również tworzenie modelu atmosfery z prawdziwą chmurą w środku. Dzieci brały udział w dyskusji o chemicznej i fizycznej naturze spalania.

Pokazy były formą profesjonalnego spektakularnego widowiska naukowego zawierającego eksperymenty i demonstracje, dostosowanego do wieku uczestników. Wszystko spięte bardzo ciekawą i rzeczową klamrą merytoryczną dzięki czemu widowisko było naprawdę wyjątkowe i mam nadzieję, że pozostanie na długo w pamięci uczestników.

Łącznie w 17 pokazach przeprowadzonych w okresie listopad-grudzień br. udział wzięły wszystkie 45 klas z naszej szkoły, po 2-4 klasy na jednym pokazie.

A jeśli tylko warunki epidemiczne na to pozwolą, przy odpowiednim poziomie wpłat na fundusz Rady Rodziców planujemy uruchomienie w II połowie roku szkolnego warsztatów naukowych dla poszczególnych klas.

• Choinka
            • WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU KLAS DRUGICH NA NAJPIĘKNIEJSZĄ KARTĘ BOŻONARODZENIOWĄ.

• Dnia 9 grudnia odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego klas drugich na Najpiękniejszą Kartkę Bożonarodzeniową. Celem konkursu był rozwój edukacji plastycznej     i kulturowej poprzez kultywowanie tradycji w okresie Świąt Bożego Narodzenia.

Wszystkie prace były niepowtarzalne i oryginalne. Spośród 40 prac jury oceniło i wyłoniło zwycięzców.  Laureatami zostali:

I miejsce:

1. Hanna Stojanowska
              2. Dominik Jabłoński

II miejsce:

1. Zofia Goszczyńska
              2. Franek Skórski

III miejsce:

1. Olaf Bałazy
              2. Szymon Niemyjski

Zwycięzcy otrzymają nagrody rzeczowe. Pozostali uczniowie otrzymają drobne pamiątki. Nagrody ufundowała Rada Rodziców.

Częścią kartek świątecznych z życzeniami obdarujemy osoby samotne mieszkające w Domu Spokojnej Starości Niezapominajka w Markach. Pozostałą część kartek przekazaliśmy na VI  Marecki Jarmark Bożonarodzeniowy.

Zwycięzcom gratulujemy. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie.

Zapraszamy do obejrzenia prac.

Organizatorzy konkursu:

Karolina Worońko

Katarzyna  Pawlak

• Fizyczna i chemiczna natura koloru - pokazy naukowe 24.11.2021r.

• We środę 24 listopada 2021r. odbyły się drugie zajęcia z cyklu pokazów naukowych w naszej szkole. Uczniowie klas 4 i 5 spojrzeli na świat oczami innych zwierząt, dowiedzieli się kto i dlaczego ma najlepsze oczy w przyrodzie, oraz co z tym wszystkim ma wspólnego malarz Monet.

Z wykorzystaniem profesjonalnych wskaźników pH, kolorowych i barwnych reakcji uczniowie spojrzeli na światło z innej strony. Z pomocą doświadczeń i eksperymentów uczestnicy pokazów mogli dowiedzieć się czy świat mógłby istnieć bez kolorów oraz czy istnieją kolory, których nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić. Barwne reakcje i procesy pozwoliły zbadać oraz zrozumieć funkcję barw w przyrodzie i przybliżyć fizyczną naturę światła oraz odpowiedzieć na pytanie co jest nad kolorem fioletowym, a pod kolorem czerwonym.

W planach dla klas 1-3 mamy kolejne bardzo klimatyczne pokazy przenoszące uczestników w świat wyjątkowo niskich temperatur, gęstości czy objętości w najbliższy wtorek i czwartek 7 i 9 grudnia br. Szczegółowy harmonogram zajęć dla poszczególnych klas podamy niebawem.

• Nie badz sknera kup pampera

• Nasza Szkoła po raz kolejny przyłacza się do akcji "Nie bądź sknera kup pampera"Zbiórka rzeczy rozpoczyna się 7 grudnia a zakończy 16 grudnia.  W przedsionku szkoły będzie wystawiony karton do którego wkładamy rzeczy. Zapraszamy wszystkich do udziału.

• PODSUMOWANIE LISTOPADOWYCH OBCHODÓW - NIEPODLEGŁA W SP1 ORAZ WYNIKI KONKURSÓW

• Narodowe Święto Niepodległości jest ważnym dniem w kalendarzu każdego Polaka.

Już 3 listopada klasa 5b wraz z wychowawcą panią Edytą Maciejską wybrała się na cmentarz w Markach, aby zapalić znicze pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza w celu uczczenia pamięci za tych, którzy poświęcili życie dla Ojczyzny. Uczniowie zapalili znicze i posprzątali groby także swoich bliskich.

Począwszy od 4 listopada odbywały się konkursy o tematyce patriotycznej: recytatorski „W hołdzie Ojczyźnie”, plastyczny na gazetkę klasową, plakat lub lapbooka, projekt multimedialny oraz Życzenia dla Polski.

Atmosferę obchodów Święta Niepodległości w naszej szkole dało się wyczuć już kilka dni przed 11 Listopada, kiedy na szkolnych korytarzach oraz w salach lekcyjnych zaczęły pojawiać się okolicznościowe gazetki i biało-czerwone ozdoby przygotowywane przez uczniów i nauczycieli. 10 listopada - w przeddzień Święta Niepodległości mogliśmy założyć kotyliony oraz odśpiewać Mazurka Dąbrowskiego (także zdalnie 😊).

Dziękujemy za zaangażowanie wszystkich uczniów oraz nauczycieli. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

Wyniki_konkursow.pdf