• Aktualności

     • Choinka
      • Życzenia świąteczne

      •                                                                            „Cicha noc, święta noc,

                                                                                  pokój niesie ludziom wszem…”

        

       Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia

       pragniemy przesłać najserdeczniejsze życzenia.

        

       Niech spłynie na Was Pokój Betlejemskiej Nocy,

       anielskie „Gloria…” niechaj zabrzmi i ukołysze kolędą,

       a Boże Dziecię pobłogosławi

       wszelakim dobrym zamierzeniom i działaniom.

       W ten cudowny czas miejcie Państwo

       poczucie wszechogarniającej MIŁOŚCI

       Boga do człowieka, i niechaj ta Miłość

       pozostanie z nami wszystkimi na wszystkie dni nadchodzącego Nowego Roku!!!

        

       Życzą

       Dyrekcja, Grono Pedagogiczne i Uczniowie

       Szkoły Podstawowej nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego w Markach

      • Bardzo klimatyczny pokaz - o temperaturze słów kilka. Pokazy naukowe 7 i 9 grudnia 2021r.

      • We wtorek i czwartek 7 i 9 grudnia 2021r. odbyły się kolejne zajęcia z cyklu pokazów naukowych w naszej szkole. Uczniowie klas 1-3 zostali zabrani w świat wyjątkowo niskich temperatur, gęstości i objętości. Uczestnicy pokazów badali właściwości suchego lodu (-78,5 C) oraz ciekłego azotu (-198,5 C), obserwowali również tworzenie modelu atmosfery z prawdziwą chmurą w środku. Dzieci brały udział w dyskusji o chemicznej i fizycznej naturze spalania.  

       Zajęcia przeprowadziła firma „Pokazy bez Skazy” współpracująca z Fundacją Nadwiślańskiego Uniwersytetu Dziecięcego. Pokazy w całości sfinansowane zostały ze środków zgromadzonych przez Radę Rodziców naszej szkoły.

       Pokazy były formą profesjonalnego spektakularnego widowiska naukowego zawierającego eksperymenty i demonstracje, dostosowanego do wieku uczestników. Wszystko spięte bardzo ciekawą i rzeczową klamrą merytoryczną dzięki czemu widowisko było naprawdę wyjątkowe i mam nadzieję, że pozostanie na długo w pamięci uczestników.

       Łącznie w 17 pokazach przeprowadzonych w okresie listopad-grudzień br. udział wzięły wszystkie 45 klas z naszej szkoły, po 2-4 klasy na jednym pokazie.  

       A jeśli tylko warunki epidemiczne na to pozwolą, przy odpowiednim poziomie wpłat na fundusz Rady Rodziców planujemy uruchomienie w II połowie roku szkolnego warsztatów naukowych dla poszczególnych klas.

       Grzegorz Chwiłoc-Fiłoc

       Przewodniczący Rady Rodziców

     • Choinka
      • WYNIKI SZKOLNEGO KONKURSU KLAS DRUGICH NA NAJPIĘKNIEJSZĄ KARTĘ BOŻONARODZENIOWĄ.

      • Dnia 9 grudnia odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego klas drugich na Najpiękniejszą Kartkę Bożonarodzeniową. Celem konkursu był rozwój edukacji plastycznej     i kulturowej poprzez kultywowanie tradycji w okresie Świąt Bożego Narodzenia.

       Wszystkie prace były niepowtarzalne i oryginalne. Spośród 40 prac jury oceniło i wyłoniło zwycięzców.  Laureatami zostali:

       I miejsce:

       1. Hanna Stojanowska
       2. Dominik Jabłoński

       II miejsce:

       1. Zofia Goszczyńska
       2. Franek Skórski

       III miejsce:

       1. Olaf Bałazy
       2. Szymon Niemyjski

        

       Zwycięzcy otrzymają nagrody rzeczowe. Pozostali uczniowie otrzymają drobne pamiątki. Nagrody ufundowała Rada Rodziców.

       Częścią kartek świątecznych z życzeniami obdarujemy osoby samotne mieszkające w Domu Spokojnej Starości Niezapominajka w Markach. Pozostałą część kartek przekazaliśmy na VI  Marecki Jarmark Bożonarodzeniowy.

       Zwycięzcom gratulujemy. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie. 

       Zapraszamy do obejrzenia prac.

       Organizatorzy konkursu:

       Karolina Worońko

       Katarzyna  Pawlak

      • Fizyczna i chemiczna natura koloru - pokazy naukowe 24.11.2021r.

      • We środę 24 listopada 2021r. odbyły się drugie zajęcia z cyklu pokazów naukowych w naszej szkole. Uczniowie klas 4 i 5 spojrzeli na świat oczami innych zwierząt, dowiedzieli się kto i dlaczego ma najlepsze oczy w przyrodzie, oraz co z tym wszystkim ma wspólnego malarz Monet.

       Z wykorzystaniem profesjonalnych wskaźników pH, kolorowych i barwnych reakcji uczniowie spojrzeli na światło z innej strony. Z pomocą doświadczeń i eksperymentów uczestnicy pokazów mogli dowiedzieć się czy świat mógłby istnieć bez kolorów oraz czy istnieją kolory, których nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić. Barwne reakcje i procesy pozwoliły zbadać oraz zrozumieć funkcję barw w przyrodzie i przybliżyć fizyczną naturę światła oraz odpowiedzieć na pytanie co jest nad kolorem fioletowym, a pod kolorem czerwonym.

       Zajęcia przeprowadziła firma „Pokazy bez Skazy” współpracująca z Fundacją Nadwiślańskiego Uniwersytetu Dziecięcego. Pokazy w całości sfinansowane zostały ze środków zgromadzonych przez Radę Rodziców naszej szkoły.

       W planach dla klas 1-3 mamy kolejne bardzo klimatyczne pokazy przenoszące uczestników w świat wyjątkowo niskich temperatur, gęstości czy objętości w najbliższy wtorek i czwartek 7 i 9 grudnia br. Szczegółowy harmonogram zajęć dla poszczególnych klas podamy niebawem.

       Gorąco zapraszam!

       Grzegorz Chwiłoc-Fiłoc

       Przewodniczący Rady Rodziców

      • Nie badz sknera kup pampera

      • Nasza Szkoła po raz kolejny przyłacza się do akcji "Nie bądź sknera kup pampera"Zbiórka rzeczy rozpoczyna się 7 grudnia a zakończy 16 grudnia.  W przedsionku szkoły będzie wystawiony karton do którego wkładamy rzeczy. Zapraszamy wszystkich do udziału.

      • PODSUMOWANIE LISTOPADOWYCH OBCHODÓW - NIEPODLEGŁA W SP1 ORAZ WYNIKI KONKURSÓW

      • Narodowe Święto Niepodległości jest ważnym dniem w kalendarzu każdego Polaka.

       Już 3 listopada klasa 5b wraz z wychowawcą panią Edytą Maciejską wybrała się na cmentarz w Markach, aby zapalić znicze pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza w celu uczczenia pamięci za tych, którzy poświęcili życie dla Ojczyzny. Uczniowie zapalili znicze i posprzątali groby także swoich bliskich.


       Począwszy od 4 listopada odbywały się konkursy o tematyce patriotycznej: recytatorski „W hołdzie Ojczyźnie”, plastyczny na gazetkę klasową, plakat lub lapbooka, projekt multimedialny oraz Życzenia dla Polski.

       Atmosferę obchodów Święta Niepodległości w naszej szkole dało się wyczuć już kilka dni przed 11 Listopada, kiedy na szkolnych korytarzach oraz w salach lekcyjnych zaczęły pojawiać się okolicznościowe gazetki i biało-czerwone ozdoby przygotowywane przez uczniów i nauczycieli. 10 listopada - w przeddzień Święta Niepodległości mogliśmy założyć kotyliony oraz odśpiewać Mazurka Dąbrowskiego (także zdalnie 😊).

       Dziękujemy za zaangażowanie wszystkich uczniów oraz nauczycieli. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!


       Wyniki_konkursow.pdf