• Projekt czytelniczy

• Projekt czytelniczy ”Razem z przytulanką poznaję świat”

Zakres projektu:

Adresatami projektu są uczniowie klasy 1a. Czas realizacji projektu obejmuje 5 tygodni z możliwością kontynuowania w następnym roku szkolnym. Zajęcia czytelnicze odbywać się będą w ramach codziennej nauki zdalnej.

Motywacja wprowadzenia projektu:

Inspiracją do wprowadzenia projektu czytelniczego w formie czytania z przytulanką jest obecna sytuacja w kraju. Czytanie z pluszakiem ma pomóc dzieciom w przezwyciężaniu trudności czytania, które towarzyszą pierwszoklasistom oraz złagodzić niepokój związany z pandemią.

Opis projektu:

Razem z przytulanką uczniowie klasy 1a realizują kierunek polityki MEN, tj. wychowanie do wartości poprzez kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych.

1. CELE PROJEKTU

CEL GŁÓWNY:

Promocja literatury i czytelnictwa wśród dzieci. Założeniem projektu jest kształcenie nawyków czytelniczych uczniów, rozwijanie i poszerzanie wiedzy o świecie, wspomaganie rozwoju emocjonalnego i moralnego dzieci oraz kształtowanie postaw dziecka.

CELE SZCZEGÓŁOWE:

-rozwijanie wyobraźni dziecięcej, odwoływanie się do dziecięcych uczuć i wrażliwości,

-doskonalenie umiejętności językowych,

-wyrabianie nawyków pożytecznego spędzania wolnego czasu,

-wspomaganie rozwoju emocjonalnego, dostarczanie pozytywnych przeżyć, budowanie poczucia własnej wartości, uczenie wartości moralnych,

-zapobieganie uzależnieniom od telewizji i komputerów.

2. CZAS TRWANIA: 23.04-31.05.2020 r.

3. METODY I FORMY NAUCZANIA:

-głośne czytanie bajek, baśni, opowiadań i wierszy przez nauczyciela, rodziców i starsze rodzeństwo;

- indywidualne czytanie ulubionych fragmentów utworów literackich;

-zorganizowanie galerii prac plastycznych dotyczących literatury;

-wypowiadanie się na temat ilustracji i tekstów;

-wyrażanie przeżyć w formie plastycznej inspirowanych treścią utworów literackich;

-śpiewanie piosenek o treści związanej z literaturą dla dzieci.

4. PRZEWIDYWANE EFEKTY:

-poprawa poziomu wypowiedzi ustnych i pisemnych uczniów,

-wzrost zrozumienia tekstów i poleceń,

-wyciszenie i poprawa koncentracji,

-wzrost zaangażowania w życie społeczne,

-wzajemne polecanie sobie książek godnych przeczytania,

-zainteresowanie pracą bibliotekarza, dziennikarza, pisarza i aktora,

-potrzeba tworzenia i poznawania dzieł kultury.

5. EWALUACJA

Ewaluacja zostanie przeprowadzona na zakończenie projektu czytelniczego w formie rozmów z dziećmi i rodzicami. Do oceny projektu posłuży także statystyka wypożyczeń w bibliotece szkolnej, zaangażowanie uczniów w różnego typu działania promujące czytelnictwo. Wyniki ewaluacji zostaną przedstawione w formie sprawozdania Dyrektorowi.

6. PRZEBIEG REALIZACJI

Projekt czytelniczy ”Razem z przytulanką poznaję świat” w klasie 1a rozpoczyna się w Dniu Książki, tj. 23 kwietnia, a kończy 31 maja. Uczniowie każdego dnia czytają rodzinie przez 10 min wybraną książkę oraz zapisują w dzienniczku czytelniczym- zeszyt w trzy linie: datę, tytuł książki, autora i robią małą ilustrację do przeczytanego fragmentu. Aby motywować uczniów i przypominać o codziennym obowiązku czytania, wychowawca przesyła każdego dnia nagranie fragmentu czytanej książki. Do 1 czerwca uczniowie przesyłają zdjęcia, które zostaną udostępnione na stronie szkoły oraz przynoszą wychowawcy dzienniczek czytelniczy. Na koniec roku szkolnego uczniowie otrzymują dyplomy oraz drobne upominki.