• Wycieczki

• Wycieczka klas 6A oraz 6B

W dniu 29.09.2017 klasy 6A oraz 6B wybrały się do kina Kinoteka w Warszawie, gdzie obejrzały projekcję 5 filmów krótkometrażowych biorących udział w festiwalu Kino Dzieci. Tegoroczne hasło przewodnie festiwalu brzmiało: „Pora na ciekawość”. Marzenia czy stawianie czoła rzeczywistości to tylko niektóre tematy krótkich metraży, które mieli okazję obejrzeć uczniowie. Dzieci poznały m.in. skrytego Pana Hublota, Niedźwiedzia kataryniarza i Paula, chłopca z RPA.

Pan Hublot to animowany film w 2014 roku nagrodzony Oscarem. W zmechanizowanym świecie, w którym mieszka Pan Hublot kwiaty są metalowe, a nad nimi fruwają pszczoły ze śrubek. Bohater ma alergię na nieporządek – wszystko w jego zautomatyzowanym domu musi znajdować się na swoim miejscu. Pewnego dnia na ulicy dostrzega opuszczonego mechanicznego psa.

Paul, trzynastoletni mieszkaniec slumsów w Kapsztadzie, codziennie czeka na przyjazd samochodu, który zabiera go na złociste wybrzeże. Tam bez wytchnienia może oddawać się swojej pasji – surfingowi. Podnosząca na duchu opowieść o pogoni za marzeniami. Narratorem filmu jest Robby Naish, niegdyś najmłodszy mistrz świata w windsurfingu.

Podróż zaczyna się od pierwszego kroku. Czy aby na pewno? Sprzedawczyni w kiosku nigdy nie wystawiła nosa za próg swojego królestwa gazet, słodyczy i zabawek, lecz skrycie wzdycha do kolorowej widokówki znad morza. Psotny los sam pchnie ją ku jej marzeniu. Barwna i zabawna animacja, w której to, co z pozoru groźne, dobrze się kończy.

Wzruszająca, nagrodzona w 2016 roku Oscarem animacja o tęsknocie za najbliższymi. Niedźwiedzi kataryniarz opowiada historię swojej rozdzielonej przez okrutnych cyrkowców rodziny. „Niedźwiedzia opowieść” to historia, którą można czytać na kilku poziomach – także jako metaforę trudnej historii najnowszej Chile.

W jednej chwili aquapark pustoszeje, a z basenów znika woda. Przechadzając się po pustej pływalni, dwóch chłopców spotyka gang rówieśników. W odbywającym się bez słów filmie, którego twórcami są choreograf i reżyser, chłopięca rywalizacja przeistacza się w podporządkowany rytmowi baletowy taniec.

Następnie uczniowie wjechali na taras widokowy znajdujący się na 30. piętrze Pałacu Kultury i Nauki, skąd rozpościerał się zapierający dech w piersiach widok.