• Kryteria oceniania w edukacji wczesnoszkolnej

• Kryteria oceniania ucznia w edukacji wczesnoszkolnej

W edukacji wczesnoszkolnej stosuje się dwa rodzaje ocen: oceny opisowe oraz oceny cyfrowe w skali 1-6.

1. OCENY OPISOWE

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w klasach I – III szkoły podstawowej śródroczne i roczne oceny kwalifikacyjne z zajęć edukacyjnych są ocenami opisowymi. Ocena zachowania nie ma wpływu na ocenę zajęć edukacyjnych oraz promocję do klasy programowo wyższej.

Ocena opisowa uwzględnia możliwości dziecka, bierze pod uwagę jego pracę i wysiłek włożony w wykonanie zadania, zachęca do dalszej pracy, uświadamia, że wysiłek opłaca się, nie jest karą lecz nagrodą.

1. OCENY BIEŻĄCE

Ocena bieżąca w edukacji wczesnoszkolnej:

• odbywa się każdego dnia w trakcie zajęć szkolnych,
          • polega na stałym informowaniu ucznia o jego postępach,
          • to słowna motywacja do aktywności i wysiłku, stymulująca jego rozwój.

Nauczyciel stosuje oceny bieżące w formie cyfr w skali 1 – 6 jako oceny za wykonaną pracę, według ustalonych  kryteriów:

1. ocenę celującą otrzymuje uczeń jeżeli:

- jego wiadomości wykraczają poza przewidywane osiągnięcia dla danego poziomu nauczania,

- twórczo i samodzielnie złożone zadania i nietypowe problemy,

rozwiązuje samodzielnie złożone zadania i nietypowe problemy,

1. ocenę bardzo dobrą otrzymuje uczeń jeśli:

- posiadane przez niego wiadomości i umiejętności odpowiadają wszystkim    wymaganiom w danej edukacji,

- przejawia inwencję własną,

- rozwiązuje samodzielnie zadania i problemy,

1. ocenę dobrą otrzymuje uczeń jeśli:

- posiadane przez niego wiadomości i umiejętności odpowiadają podstawowym i częściowo rozszerzonym wymaganiom w danej edukacji,

- samodzielnie rozwiązuje typowe zadania i problemy,

1. ocenę dostateczną otrzymuje uczeń jeśli:

- posiadane przez niego wiadomości i umiejętności odpowiadają podstawowym wymaganiom w danym obszarze edukacji,

- samodzielnie rozwiązuje proste zadania i problemy,

- zdarza mu się popełnić błędy,

1. ocenę dopuszczającą otrzymuje uczeń i jeśli:

- posiadane przez niego wiadomości i umiejętności odpowiadają koniecznym wymaganiom w danym obszarze edukacji,

- rozwiązuje proste zadania i problemy z pomocą nauczyciela

1. ocenę niedostateczną otrzymuje uczeń jeśli:

- nie opanował wiadomości i umiejętności z danego obszaru edukacji.

Przy ustalaniu oceny ze sprawdzianów, testów, prac sprawdzających, kartkówek stosuje się na wszystkich zajęciach edukacyjnych następującą zasadę procentową:

0% -   29%      ocena niedostateczna

30% -   49%      ocena dopuszczająca

50% -   69%      ocena dostateczna

70% -   89%      ocena dobra

90% - 98%      ocena bardzo dobra

99% - 100%     ocena celująca

Szczegółowe informacje dotyczące kryteriów oceniania w edukacji wczesnoszkolnej znajdują się w Statucie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Kornela Makuszyńskiego w Markach.