- ZADANIA DODATKOWE DLA KLAS IV- VI
- *
- TESTY
- PRZYDATNE LINKI
- PRZEDMIOTOWY SYSTEM OCENIANIA
- ZASADY PRACY
- ZALETY I WADY INTERNETU
- RADY DLA RODZICÓW
- Dzieci w świecie mediów
- PLIKI I FOLDERY
- WINDOWS - system operacyjny
- PAMIĘĆ KOMPUTERA
- RODZAJE LICENCJI
- HISTORIA KOMPUTERÓW
- OBSZARY ZASTOSOWAŃ KOMPUTERÓW
- STRONY INTERNETOWE UCZNIÓW
- KONKURSY
ZALETY I WADY INTERNETU
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat przedmiotu informatyki, a mianowicie o bezpieczeństwie w sieci zajrzycie na stronę:
"Klasyfikacja gier komputerowych"
Ogólnoeuropejski system klasyfikacji gier (PEGI) jest nowym systemem oceny interaktywnych gier komputerowych. Został on stworzony w celu ochrony niepełnoletnich przed grami o treści nieodpowiedniej dla ich grupy wiekowej. System został stworzony we współpracy z największymi producentami konsol komputerowych takich jak Playstation, Xbox i Nintendo, jak również z wydawcami i dystrybutorami gier.
System PEGI został stworzony na bazie wcześniej istniejących europejskich systemów klasyfikacji. Zarówno formularz służący klasyfikacji, jak i cała struktura systemu została stworzona przy aktywnym udziale partnerów społecznych takich jak konsumenci, rodzice i grupy religijne.
Co oznaczają poszczególne znaki?Znaki ratingu PEGI znajdują się z przodu i z tyłu opakowania. Są to znaki 3+, 7+, 12+, 16+ i 18+. Dostarczają one wiarygodnych informacji o stosowności treści gry z punktu widzenia ochrony nieletnich. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.PEGI 3+ – Treść gier oznaczonych w ten sposób uznaje się za odpowiednią dla wszystkich grup wiekowych. Dopuszczalna jest pewna ilość przemocy w kontekście komicznym (zwykle podobna do prezentowanej w kreskówkach w rodzaju Królika Bugsa czy Toma i Jerry’ego). Dziecko nie powinno utożsamiać postaci pojawiających się na ekranie z postaciami rzeczywistymi. Powinny one być w całości wytworem fantazji. Gra nie powinna także zawierać dźwięków ani obrazów, które mogą przestraszyć dziecko.PEGI 7+– Gry, które w innym przypadku zostałyby zakwalifikowane do grupy 3+, lecz zawierają dźwięki lub sceny potencjalnie przerażające najmłodszych odbiorców, mogą być uznane za odpowiednie dla tej grupy wiekowej.PEGI 12+ – Gry wideo pokazujące przemoc o nieco bardziej realistycznym charakterze, skierowaną przeciw postaciom fantastycznym i/lub nierealistyczną przemoc wobec postaci o ludzkim lub rozpoznawalnych zwierząt.PEGI 16+ – Ten symbol jest nadawany, jeżeli przemoc lub aktywność seksualna wyglądają tak jak w rzeczywistości. Młodzież w tym wieku powinna również być odporna na brutalniejsze wulgaryzmy, sceny pokazujące używanie tytoniu lub narkotyków oraz sceny popełniania przestępstw.PEGI 18+ – Za gry dla dorosłych uznaje się gry przedstawiające daleko posuniętą przemoc i/lub specyficzne rodzaje przemocy. Daleko posunięta przemoc jest najtrudniejsza do zdefiniowania, ponieważ w wielu przypadkach jest to pojęcie bardzo subiektywne, ale ogólnie można ją określić jako sceny przemocy powodujące u widza uczucie odrazy.Oznaczenia zamieszczone z tyłu opakowania podają najważniejsze przyczyny zaliczenia gry do danej klasyfikacji wiekowej. Jest osiem takich oznaczeń:Wulgarny język. W grze jest używany wulgarny język.Przemoc. Gra zawiera elementy przemocy.Strach. Gra może przestraszyć młodsze dzieci.
Narkotyki. W grze pojawiają się nawiązania do narkotyków lub jest pokazane zażywanie narkotyków.Seks. W grze pojawiają się nagość i/lub zachowania seksualne lub nawiązania do zachowań o charakterze seksualnym.Hazard. Gry, które zachęcają do uprawiania hazardu lub go uczą.Dyskryminacja. Gra pokazuje przypadki dyskryminacji lub zawiera materiały, które mogą do niej zachęcać.
Gra w Internecie z innymi ludźmi.
UWAGA - Zaklasyfikowanie każdej gry można sprawdzić na stronie
http://www.pegi.info/pl/index